Informace

Block title

Navštivte náš blog

ČJ,RU: 18.9.2019 diskuze s Central Group

Facebook

Ольшанская улица ее окрестности и Товарный вокзал Жижков меняются на глазах. Ожидается увеличение населения на 20 000, что означает значительное преобразование урбанистической структуры района. Это возможность, но и вызов: возможность создать уникальный новый городской организм, который будет образцом компактной городской среды с качественной инфраструктурой. Однако для ее осуществления надо действовать слаженно и профессионально

18.9.2019 od 17 hod probíhala v kině AERO na Žižkově veřejná debata s developery Central Group a dalšími o nových residencích na Žižkově, které budou stát bezprostředně od naší Residence Garden Towers ve vzdálenosti i několik metrů. Byli jsme tam za Vás. Jaký na tu debatu máme názor? Čtěte náš exklusivní a upřimný komentář

Our photo and net

Širší lokalita Olšanské ulice a dopravní terminál Nákladového nádraží Žižkov prochází v současnosti velkou transformací. Některé rezidenční projekty různé kvality jsou již postaveny a další developerské projekty jsou ve stadiu příprav. Hovoří se o zvýšení počtu obyvatel o 20 000, což promění celou urbánní strukturu Horního Žižkova, okolí Ohrady, Malešic i okolních městských částí. Dojde k rozsáhlé proměně sociální i dopravní infrastruktury a bude nutno reagovat i na změnu klimatických podmínek hlavního města Prahy.

Je to velká příležitost, jak vytvořit nový městský organismus, který bude vstřícný jak pro současné obyvatele městské části Prahy 3, tak pro nové rezidenty. Ten by se mohl stát laboratoří a ukázkou udržitelného a kompaktního města s kvalitním veřejným prostorem a infrastrukturou.

Je třeba urychleně hledat kvalitní a odborné postupy, aby došlo ke společné koordinaci a aby se toto území nestalo příkladem chaosu v městském plánování české metropole.

zdroj: archiweb.cz 

Tohle bylo hlavní téma debaty dnešního podvečeru v kině AERO na Žižkově cca od 17.00 hod. 

O čem to bylo, si najděte na youtube, pořizovali tam odtud kamerový záznam, takže to jistě bude někde dostupné. 

Spíše bych si dovolil mírně profesionálně zhodnotit, jak to na mě působilo mírně komediálně nicméně kvalita zde byla rozhodně. 

Představitelé města mluví o vhodnosti projektu a vypadá to, že by to měla být hlavně výhoda pro běžné občany ČR, co vydělávají do 50 tis hrubého pro manželský pár měsíčně .. není to pravda, tahle cílová skupina tam nikdy nebude ani bydlet, ani dávat děti do školky, je vidět, že tato argumentace je tak trochu připravená ze strany Města 3 pro slabší občany, kdyby snad v sále byli přítomní .. 

Na začátku dále několik přednášek z minulosti a současného rozpracovanosti 2 developerských firem mimo Central Group a nějaké zajímavé obrázky, jak to může vypadat v dalších residencích mimo Centrum Nového Žižkova přinášíme níže  – fotíme to naživo 20 m od promítacího plátna, tak kvalita fotek je horší, prosím omluvte ji. 

Mluví architekt projektu, zástupce představitele města – Tajemník, a představitel zapsaného spolku Tady není developerovo, který tuto debatu vyvolal, a dále všichni zúčastnění, co mají co odborného ze své profese posluchačům sdělit. 

Jedna paní z Přednášejících se vyslovila, že když byla posledně debata o jiném již stojícím projektu na Žižkově, přišlo 3 x tolik lidí. Pak řekla, že lidé jsou dnes natolik vyspělí, že je tedy zbytečné argumentovat, jaké to má samé výhody, protože to nechodí na tyto debaty rozporovat, co se jim na budoucí stavbě nelíbí. Takže jsou tam jako přednášející vlastně zbytečně a má být automaticky schváleno dle developerova přání.

A já si zase myslím, vážená paní Přednášející,  že tam obyčejní lidé z Žižkova nepřišli proto, že je úplně stejně jedno, co se tam takto uměle bude probírat nebo ne, protože o tomto, jak bylo vidno z místa, už stejně je rozhodnuto a raději si tedy užili jednoho z posledních pěkných dní se sluncem a šli s dětmi třeba na Parukářku. Tím neříkám ale, že to je špatný záměr ta rozsáhlá výstavba několika developerských záměrů zde prezentovaných. 

Nemůžu si pomoct, ale zástupci města přednesli naučenou řeč, že hlavní přínos jsou přece „ty školky hlavně a zeleň, co developerova výstavba přinese a jejich částečná dotace na ty školky (nepochopil sem úplně, kolik tam jich má být na 5000 bytů cca v residencích současných i nových)“ .. můj názor je, že ne část peněz za ty školky by měl developer vydat, ale zaplatit a financovat dlouhodobě všechny z nich stavbou, vybavením i dotacemi, abychom i my Češi a trvale žijící cizinci mohli dát své děti do školky za rozumný peníz a ne skoro 6 tis Kč, jak chce většina pražských soukromých školek každý měsíc. Bylo vidět, že město chce s developerem spolupracovat, to bylo z celé akce jednoznačně na místě rozpoznatelné, jak se snažil pan Tajemník v táhnout uměle pana Kunovského do debaty, „..že tam nějaká ta žádost přece leží ..“. V tuto chvíli byla na panu Kunovském jedinkrát za celou debaty jinak v profesionálním obličeji poznat v mimice, jak sám cítí, že takto vyslovená intonace hlasu a způsobu formulace slov ze strany Tajemníka města opravdu působí až příliš nepřirozeně uměle a hraně, protože je přece jasné, že toto řešili už dávno. 

1250 bytů, co jsou Residence Garden Towers a Central Park ještě nemá takovou početnost v dětech, aby se soukromníkovi vyplatilo v této lokalitě otevřít soukromou školku. Ve chvíli, kdy ale začne stavba Parkové čtvrti a toho Nového Centra Žižkova, to bude přece + cca dalších 4000 bytů, a to si myslím, že už někdo chopí tuto příležitost za pačesy a otevře speciální školku pro děti všech navazujících residencí, které jsou jen na 2 km čtverečních Žižkova,  .. nehledě na to, že v Residenci Central Park už je vynikající školka pro náročné – Slůně.  Nechápu, proč se Město tak prosí Developera, se zdálo v debatě na první pohled. Myslíte, že bohatí Rusové a cizinci, kteří budou hlavními kupujícími bytů v předmětných nových projektech budou chtít, – jak řekl pan Tajemník z města správně – někam daleko chtít mimo residenční komplex – odvážet děti autem či MHD každé ráno? Nevídáno, neslýcháno. Snad minimálně jedna velká školka centrální je v zájmu samotného Developera v plné režii a sem bych dal dotace dlouhodobé od Vás, pane Kunovský,  pro ty slabší děti Čechů ze Žižkova, ať něco tedy z toho mají místní dlouhodobě i místní napořád, když je pravda, že ta vize vyčlenění z těch daní pro Město Praha 3 přece jen není tak úplně v dohlednu a je to spíše takový rétorický pokus ze strany Města, že by to bylo takto sice ideální, kdyby to tak bylo, ale zase zde řekl pan Pořadatel ze spolku správně, že musíme vycházet z toho, co je teď v legislativě, a to jsou daně pro celé potřeby státu obecně a nic se vyčleňovat pro Prahu 3 nebude. 

Jsme v tržním světe a musíme být skutečně rádi že, byť z toho, – ani já ani Vy nebudeme fyzicky v konečném důsledku nic mít osobně – bude pro nás lepší, když zde budou opravdu překrásné domy a funkční celky, obchody a relaxační centra, než když zde nebude nic nebo to, co je zde nyní, ale z čeho zase nic nemáme. Můžeme být rádi, že z českého národa povstal opravdu silný DEVELOPER, který sice sám na sebe královsky vydělává, ale to je jeho svaté právo v české ekonomice, a přitom nezapomínat, že se snaží prosazovat čestně a ze svých zisků nám v podobě daní dá opravdu nemalé sousto ze své náročné práce tisíců lidí, kterým rovněž dává obživu. Ve stavbách jsou pracovní příležitosti i pro Čechy. Ano, Ukrajinci je sráží cenou, ale o tom tento článek není. A ty kontaminace, jak bylo zmíněno právem, co musí Central Group vynaložit stamiliony na přípravu některých pozemků pro domy vyčištěním půdy před zahájením stavby, je opravdu velký finanční i ekologický přínos, který uvnitř města nám všem pomáhá žít zdravěji čistější zástavbou než bylo původní ložisko se zdraví škodlivým materiálem, se kterým dlouhé roky nikdo nic nedělal a stát na to neměl peníze. A pokud ne nám, tak naším dětem jednou určitě. 

Pan Kunovský, z Central Group správně rovněž mimo jiné řekl, že z jednoho jejich prodaného bytu stát má finanční injekci 1 mil Kč při ceně základního bytu 1 KK, co dnes standardně stojí např v Residenci Garden Towers 3 roky po rozprodání bytů. U větších bytů je to samozřejmě více. Kdo před 3 roky zde koupil byt za 3,8 mil Kč – dnes má jisté zhodnocení na 4,8 mil Kč. V residenci Garden Towers  je dle katastru nemovitostí ze 750 bytů cca 400 majitelů z ruských zemí a dalších 250 jiných bohatých cizinců.  Z toho důvodu se musíme smířit s myšlenkou, že v těchto oblastech nebudou sociální byty, jak ne zcela logicky navrhoval Zástupce spolku Tady není developorovo, protože tady toto jsou cenná a žádaná místa, kde je škoda dávat někomu něco zadarmo, když ze 30 sociálních bytů, co by tu nakonec stejně dostali nemakačenka, místo toho dostane stát 30 mil v DPH, které vydá na českou nemocnici s dětmi s rakovinou nebo leukémii .. i kdyby to bylo 15 milionů korun. Nemakačenka přijdou a řeknou, že chtějí ještě přídavky na děti a dotace na bydlení. Z čeho budete mít subjektivně i Vy lepší pocit? 

Sice to bylo takové celé na oko ta debata, když už to někdo tedy vyvolal, ale zase je přínosné, že aspoň někdo se s Vámi v dnešní době baví a odpovídá Vám. Jak zmínil jeden ze zúčastněných debatujících developerů, byly doby, kdy vám bylo pouze oznámeno, že se někde něco staví jinak či nového a bylo to, a neměli jste právo cokoliv říci. 

Na druhou stranu, i když se z rozumného hlediska přikláním raději k obecnému blahu, ano stavět,  subjektivně moc radost z toho nemám. Jak bylo řečeno, naše společnost má v residenci Garden Towers malý byt a sídla společností v rodině. Shodou okolností na tu stranu, kde má být začátek Centra Nového Žižkova místo Cetinu. Minulý týden někdo z nové firmy STEPHANOS nebo snad SVJ příbuznému telefonoval, zda nám nevadí, že zvednou pro nového správce objektu poplatek na 25 Kč za metr při službách ta nová firma, což je 3 x více než dosud v podstatě za nic-nedělání i té staré dosud, a dále, zda mu nevadí, že přímo proti oknu jeho drahého bytu za 4 mil Kč v druhém patře nebude park a fontána z bývalého Cetinu, ale v daleko bližší vzdálenosti – další vysoký dům Nového Centra, což mu ale nikdo v době zakoupení ze strany Central Group před 3 roky neuvedl, ani těm z nás dalších, co bydlí na stejné straně residence. 

Co myslíte, že jim na obě 2 otázky odpověděl? A jak jste odpověděli Vy? Nebo máte, co vyslovit svůj názor na nový developerský projekt Centra Nového Žižkova? Přidejte svoji odpověď do komentáře.

RU

Такова была главная тема дебатов сегодня вечером в кинотеатре AERO на Жижкове примерно с 17.00.

О чем это было, найдите на Youtube: там была видеозапись, так что это точно будет где-то опубликовано.

Скорее, я бы позволил себе немного профессионально оценить, что для меня это выглядело немного комедийно, однако качество здесь определенно присутствовало.

Руководители города говорят о целесообразности проекта: вроде бы это должно быть прежде всего преимуществом для обычных граждан Чехии, которые зарабатывают до 50 тыс. брутто на семейную пару в месяц .. но это не правда, эта целевая аудитория там никогда не будет ни жить, ни отдавать детей в детский сад, видно, что этот аргумент заранее подготовлен со стороны Города 3 для слабых граждан, если бы таковые в зале присутствовали…

Вначале было несколько лекций из прошлого и настоящего состояния 2 компаний-застройщиков за пределами Central Group, и некоторые интересные фотографии, как могут выглядеть другие жилкомплексы помимо Centrum Nového Žižkova («Центр Нового Жижкова»), их публикую ниже  – я фотографировал вживую в 20 м от стенда, так что качество фотографий не очень, пожалуйста, извините за него.

Говорил архитектор проекта, заместитель представителя города – Секретарь, и представитель зарегистрированного клуба Tady není developerovo, который инициировал эту дискуссию, а также все участники, которые могли что-то донести слушателей в силу своей профессии.

Одна из докладчиков сказала, что когда в последний раз обсуждался другой уже построенный проект на Жижкове, было в 3 раза больше людей. Потом она сказала, что люди сегодня настолько развиты, что бессмысленно утверждать, какие это имеет преимущества, потому что они не ходят на эти дебаты полемизировать о том, что им не нравится в будущем проекте. То есть, они там в качестве лекторов в сущности бесполезны, и все нужно автоматически одобрять в соответствии с пожеланиями девелопера.

А я, в свою очередь, думаю, уважаемая госпожа оратор, что обычные люди из Жижкова не пришли туда, потому, что им абсолютно все равно, что там будет искусствено обсуждаться, потому что об этом, как было видно на месте,  решение уже давно принято: вместо этого они решили насладиться одним из последних солнечных дней и пошли с детьми в местный парк. При этом я не утверждаю, что обширное строительство нескольких девелоперских проектов, здесь представленных – априори плохо.

Но вот что не могу не сказать: большинство речей было зазубренными. А я считаю, что и инвестор должен финансово принять участие в строительстве здесь детсткого сада, куда смогут отдать детей все граждане, притом за нормальные деньги, а не 6 000 в месяц, как того желает большинство частных детсадов.

1250 квартир, которые составляют Residence Garden Towers и Central Park – это еще не так много детей, чтобы инвестор тут открыл частный детский сад. Но когда начнется строительство Парковой, в районе и того самого Нового Центра Жижков, это будет все-таки + около дальнейших 4000 квартир, думаю, кто-то уже схватит эту возможность за pога и откроет специальный детский сад для детей всех соседних жилкомплексов, которые находятся всего на 2 км квадратных Жижкова, .. не говоря уже о том, что в жилкомплексе Central Park уже есть отличный садик для требовательных – Slůně.  Не понимаю, почему город так просит застройщика, как было видно в дебатах с первого взгляда. Думаете, что богатые русские и иностранцы, которые будут основными покупателями квартир в этих  новых проектах захотят – как правильно сказал г-н Секретарь от города – отвозить детей на автомобиле или общественном транспорте каждое утро куда-то далеко за пределы жилкомплекса? Невидано, неслыханно. Как минимум один большой центральный детский сад – в интересах самого девелопера, я бы сюда присовокупил дотации от Вас, г-н Куновский, чтобы что-то перепало и более социально слабым местным чехам. Ведь проект выделения средств из налогов Праги 3 не совсем в поле зрения и это, скорее, риторическая попытка со стороны Города: отлично, если бы это было так, но опять же, как правильно сказал г-н Организатор из клуба, мы должны исходить из того, что гласит законодательство, а это налоги для всех потребностей государства в целом, и ничего для Праги 3 выделяться не будет.

Да, мы живем в свободном мире, и право инвестора обогащаться и получать прибыль – святая привилегия свободной рыночной экономики. Да, были времена, когда о проектах не было возможности дискутировать, просто объявлялось, что там-то и там-то будет построено то-то и то-то. Но поводов для радости лично у меня пока мало. Взять хотя бы повышение оплаты новой управляющей организации объекта.

А что думаете вы?Ваше мнение по поводу Центра Новый Жижков?Добавляйте в комментариях.

Toto jedno foto Centrum Nového Žižkova –  Central Group

Naše další foto z místa debaty v kině Aero

Наше другое фото с места дебатов в кинотеатре Aero

 

Related products

Share this post

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

Stisknutím tlačítka potvrzuji, že jsem se seznámil se Zásadami ochrany osobních údajů